Skip to content

לומדים מבלי לקום מהכיסא: הכול על נזקי ישיבה ממושכת

כל סטודנט או סטודנטית נאלצים לשבת לא מעט שעות מול המחשב או הספרים, וזאת כחלק מתהליך למידה ושינון שמתבצע במזמן תקופת המבחנים הנמשכת למשך שעות רבות ולעיתים גם עד השעות הקטנות של הלילה. חשוב להבין כי ישיבה ממושכת עלולה להוביל לכאבים חזקים באזור הגב ובייחוד באזור הגב התחתון, נוקשות של השרירים ואפילו לכאבי ראש. זאת ועוד, בזמן ישיבה ממושכת מופעל עומס על הדיסקים שנמצאים בחוליות הגב ובהתאם לכך מופעל לחץ פיזי אשר יוצר כאב ואפילו הגבלה בתנועה. על מנת להימנע מהנזקים הללו שמשפיעים על צעירים ומבוגרים כאחד, נדרש לבצע צעדים מתוך מטרה להתגבר על הנזקים, ובדיוק לשם כך בחרנו להציג את כל הטיפים אותם תוכלו ליישם כבר עכשיו בחיי היום יום.

איך להתגבר על הנזקים שיוצרת ישיבה ממושכת?

החדשות הטובות הן שאפשר בהחלט להתגבר על הנזקים, וזאת באמצעות נקיטת צעדים. למעשה, כרית אורתופדית לישיבה יכולה לעזור, וזאת בשל התמיכה אותה היא מעניקה לגב. באתר של חברת גטה הנחשבת לאחת מהחברות המובילות בענף תוכלו לבצע רכישה של כרית באיכות מעולה העשויה מ-100% לטקס טבעי אשר תסייע לטובת יצירה של ישיבה זקופה, ובהתאם לכך גם שיפור היציבה. העלות הכספית האטרקטיבית של הכרית מהווה הזדמנות מעולה בעבורכם כסטודנטים להיעזר בכרית במשך שעות הלימודים והשינון, ובהתאם לכך להוביל להפחתה של הנזקים שנגרמים כתוצאה מישיבה ממושכת.

נוסף לכך, רצוי להשתמש גם בשרפרף עליו תניחו את הרגליים, מתוך מטרה לשמור על זרימת הדם וכן לאפשר לעצמכם לשבת בצורה נכונה ויציבה לאורך זמן. הקפידו למקם את השרפרף כך שהברכיים כמו גם הרגליים יהיו כפופות בתשעים מעלות, וזאת מתוך מטרה להפחית את הלחץ על החוליות ובהתאם לכך להוביל ליצירה של הרגלים נכונים שיובילו גם להפחתה משמעותית בעוצמת הכאב או במצב שבו אתם חשים כי השרירים נתפסים בעקבות הישיבה הממושכת.

 

 

אימוץ של אורח חיים בריא – הכרחי בעידן של ישיבה ממושכת

העידן המודרני מאופיין בישיבה ממושכת, לא רק בעבור סטודנטים אלא גם בעבור עובדים ששוהים זמן רב אל מול המחשב או מול הדלפק. בעבורכם כסטודנטים, אימוץ של אורח חיים בריא ומאוזן הכולל בין היתר פעילות ספורטיבית שיכולה להתבצע גם בבית ואפילו על הכיסא היא הכרחית לטובת שחרור של השרירים וכן עבודה על גמישות, לצד הקפדה על לקיחה של הפסקות מעת לעת, כל זאת מתוך מטרה להימנע ממצב שבו אתם מוצאים את עצמכם יושבים שעות ארוכות ולאחר מכן חשים בכאבים עזים באזור הכתפיים, גב ואפילו צוואר. מאחר והשגרה של הלימודים היא שגרה שוחקת למדי, מומלץ להכניס לעצמכם ביומן תזכורת לקום וללכת למספר דקות, כל זאת כחלק מהבנה כי לאורח חיים בריא יש השפעה ישירה על היכולת להתמודד עם הכאבים שנוצרים בעקבות ישיבה.

עמידה במקום ישיבה

אחד מהטרנדים החמים של שוק העבודה וכעת גם של עולם האקדמיה כולל מעבר מישיבה ממושכת לעמידה. כיום ניתן לבצע רכישה של עמדות המאפשרות לעמוד ובהתאם לכך גם להשפיע על הפחתת הלחץ המופעל על הגב התחתון, כאשר בסקירה הבאה תוכלו לקבל מידע נוסף אודות מחקרים שנערכו עוד בשנת 2015 ואשר ממליצים לעמוד לפחות 4 שעות בכל יום. בנוסף, שיטוט באינטרנט יכול לסייע לכם לאתר תרגילי כושר וגמישות כלים ליישום שאותם ניתן לתרגל במסגרת היום יום, ובהתאם לכך להוביל להפחתה משמעותית בכאבים כמו גם בתחושה של נוקשות השרירים הנוצרים באופן ישיר כתוצאה מישיבה הנמשכת למשך שעות ארוכות ולא פעם גם עד השעות הקטנות של הלילה.

לסיכום

באמצעות הסקירה אותה הצגנו לכם כאן, גם אתם תוכלו להוביל ליצירה של שינוי בהרגלי היום יום, כל זאת מתוך מטרה להימנע מנזקים שעלולים להתרחש בעקבות ישיבה ממושכת – החל מכאבי גב חזקים ועד לזרז להתפתחות של מחלות לב, ,סכרת וכן השמנת יתר.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות